Munkában - Homoki Andrea

2023.07.17. 15:14
Homoki Andrea, a Paks II. Zrt. Humán Erőforrás Igazgatóságának HR szakértője már a tanulmányai során is arra készült, hogy emberekkel, az ő munkaügyi feladataikkal foglalkozzon majd. Ez a terve is megvalósult, amikor a Paks II. projekt korai szakaszában csatlakozott a társasághoz. A cégnél töltött eddigi kilenc éve alatt a legtöbb telephelyen végzett munkát, ezért, illetve a feladataiból eredően lényegében minden munkavállalónkkal kapcsolatba került.

Már most is sokan dolgoznak azon, hogy megépüljön egy biztonságosan üzemeltethető, új atomerőmű, de lesznek évek, amikor ennél lényegesen többen, több ezren vesznek majd részt az építésben. Homoki Andrea, a Humán Erőforrás Gazdálkodási Osztály (HEGO) HR-eseként már az új belépők első napjától nyomon követi a hozzá tartozó igazgatóságokra érkezőket. – Mindezt megelőzi egy kapcsolatfelvétel, ami hálás dolog, hiszen jó hírekkel hívom a leendő munkatársainkat. Pozitív visszajelzéseket kapok a mai napig, amikor kollégákkal az első találkozásunkat idézzük fel – avat be munkájával kapcsolatos élményeibe. Az alaptermészetéből fakadóan is kedves, barátságos, mosolygós Andi igyekszik úgy fogadni és támogatni az új dolgozókat vagy éppen a szakmai gyakorlatos hallgatókat, hogy érezzék, jó helyre érkeztek. A munkavállalók aztán a későbbiekben is kapcsolatba kerülnek vele többek közt az adónyilatkozatok, kafetérianyilatkozatok, magánegészségügyi ellátás vagy éppen a gyermekvállalás után járó különböző kedvezmények kapcsán. 

A Paks II. munkavállalóinak többsége – közvetlenül az építkezés mellett – az Erőmű-beruházási Központban dolgozik. Ezért Andiék napi rendszerességgel várják és segítik ezen a telephelyen a kollégákat. Beszélgetésünk közben is egymásnak adják a kilincset a munkatársak; van, aki véradáson járt és igazolást hozott; van, aki most született gyermeke adóazonosítójával érkezett. Munkájára a bérszámfejtések időszakában a költségelszámolások kezelésben, elszámolások összeállításában is számítanak. Természetesen, mindig akadnak ad hoc jellegű feladatok is, melyeket rugalmasan igyekszik megoldani. 

A HEGO tevékenységeinek spektruma a klasszikus munkaügyi adminisztrációs feladatok mellett, a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás koordinálásán és humán kontrolling tevékenységen át a juttatási (bér és béren kívüli) rendszer kialakításáig és kezeléséig terjed. Munkájuk nehézségét és egyben szépségét a folyamatosan változó munkaerő-piaci, társadalombiztosítási, adó- és munkaügyi szabályokhoz való alkalmazkodás jelenti.


A HEGO csapatáról elárulja, hogy egy nagyon összetartó közösség, akik közé jó érzéssel megy be dolgozni. Andit nagyban motiválja – ezt büszkén ki is hangsúlyozza – hogy részt vehet az évszázad egyik legnagyobb hazai építkezésében, egy új atomerőmű létesítésében, és ezt majd a leendő gyermekeinek is elmondhatja.

 

Homoki Andrea a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán munkaügyi- és társadalombiztosítási szakértőként végzett, majd a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerezte munkajogi tanácsadó másoddiplomáját. Mikor pályakezdőként regisztrált a paksi munkaügyi kirendeltségen, rögtön fel is ajánlottak neki ott egy pozíciót: mentorként segített önéletrajzokat írni, képzéseket szervezett, a környező iskolákba járt előadásokat tartani. Nagyon jó „első munkahelynek” bizonyult a kirendeltség, viszont úgy érezte, hogy a közszféra nem tartogat számára hosszú távon kihívásokat, szakmai fejlődési lehetőséget. Ekkor olvasta, hogy a Paks II.-nél HR-est keresnek. A szakma csínját-bínját már itt sajátította el. Szabadidejében szívesen biciklizik és túrázik. Néhány paksi év után ismét Dunaföldváron él, de távolabbra nem költözne, itthon megtalálta számítását.