Együtt a klímavédelemért
Együtt a klímavédelemért
A klímaváltozás megállításáért folytatott küzdelemben az atomerőműveket nem lehet nélkülözni.
Ez fontos a globális felmelegedés elleni küzdelem szempontjából.
Paks II. több (17 millió tonna) szén-dioxidot fog megtakarítani önmagában, mint a hazai közlekedési szektor teljes (12 millió tonna) szén-dioxid kibocsátása. A megspórolt 17 millió tonna káros anyag közel háromszorosa annak a mennyiségnek, amelyet Magyarország erdős területei éves szinten képesek elnyelni (6 millió tonna/év).
Karbonlábnyom
Az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatásának „számszerűsítésére” szolgáló egyik érték a karbonlábnyom, amely megmutatja, hogy meghatározott időintervallumban mennyi üvegházgáz-kibocsátással járt egy adott tevékenység.
Az atomerőművek, akárcsak a nap-, szél- és vízerőművek, üzem közben nem bocsátanak ki szén-dioxidot, ezért az éghajlatváltozás elleni küzdelem fontos eszközei.
Az erőművek esetében nem csak ezt a közvetlen kibocsátást veszik figyelembe, hanem a teljes életciklust, kezdve azzal, hogy betont kell előállítani és a helyszínre kell szállítani az építőanyagokat, egészen odáig, hogy le kell majd bontani a létesítményt.
Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) és az Európai Unió Közös Kutatóközpontjának (Joint Research Centre) adatai szerint a teljes életciklust figyelembe véve, egy kilowattóra megtermelt áramra vetítve
- a gáz- és szénerőművek karbonlábnyoma 500-1000 gramm,
- a naperőműveké 40-48 gramm,
- míg a szél- és atomerőműveké 12 gramm.
Ennek oka, hogy az atomerőművek tervezett üzemideje legalább 60 év, nagyon magas, 90 százalék feletti teljesítménykihasználási tényezővel. Ezzel szemben a nap- és szélerőműveké maximum 20-25 év. A naperőművek kihasználási tényezője 10-20 százalék, szárazföldi szélerőművek esetén pedig ez a szám 15–35 százalék között mozog.
Az atomenergia szinte minden mutatójában legalább egyenértékű a megújulókkal, és számos megközelítésben, például a rendelkezésre állása alapján sokkal jobb azoknál.
Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete elemzése tehát egyértelmű: az atomerőművek teljes életciklusra kivetített karbonlábnyoma akkora, mint a szélerőműveké. Ez kedvezőbb adat a naperőműveknél is! Számos független tudományos intézet kutatásait alapul véve 2022-ben az Európai Parlament is fenntartható energiaforrásnak minősítette az atomenergiát.