Kihelyezett villamosmérnöki képzés indul Pakson

2025.01.28. 13:46
Szeptembertől képeznek Pakson villamosmérnököket levelező rendszerű duális képzés keretében a Paks II. Zrt. partnerségével.

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és a Paks II. Atomerőmű Zrt. kezdeményezésére, másfél éves előkészítő munka után elindul idén szeptemberben a villamosmérnök képzés Pakson. Az elméleti szakmai bázist a Pécsi Tudományegyetem (PTE) mellett az oktatás helyszínéül szolgáló Energetikai Technikum és Kollégium (ESZI) adja.

A PTE, amelynek Műszaki és Informatikai Karán (MIK) idestova ötven éve folyik villamosmérnök-oktatás, első ízben indít kihelyezett tagozatot. Dr. Medvegy Gabriella dékán az ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatón azt mondta, nagy reményeket fűznek az új duális képzéshez, amelynek az atomerőmű jelenléte miatt kiváló helyszíne lesz Paks. 

A paksi egyenrangú lesz a pécsi képzéssel, amit az egyetemen meglévő erős elmélet mellett a paksi partnercégek által biztosított gyakorlatorientált szemlélet is erősít, fogalmazott dr. Kvasznicza Zoltán, a PTE MIK kihelyezett képzésének szakfelelőse. 


 

– Egyes kihívásokra, így a szakember-utánpótlás kérdésére közös megoldásokat kell keresnünk – avatott be az együttműködés részleteibe Benedek Áron. A Paks II. Zrt. humán erőforrás igazgatója kiemelte, hogy komoly perspektíva áll azok előtt, akik műszaki pályát választanak, hiszen a Paksi Atomerőmű húsz éves üzemidő-hosszabbításra, Paks II. legalább hatvanéves működésre készül. – Ez az első lépés, de nem titok, hogy ambiciózus céljaink vannak, szeretnénk nappali tagozatos oktatást elindítani és azt is vizsgáljuk, hogy milyen szakok szolgálják a két társaság céljait – tájékoztatott. 

Dr. Kovács Antal, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója kiemelte, hogy elsősorban az ESZI-ben tanuló és a térségben élő fiatalokra számítanak, akire hosszú karrierút vár, ha megszerzik a mérnöki diplomát. – Az atomenergia jövője az évszázad végéig biztosítottnak látszik. Aki az energetikába, ezen belül ebbe a képzésbe fekteti az energiáját, arra kiszámítható, biztos, érdekes pálya vár – hangsúlyozta. Az atomerőmű szakmai és anyagi támogatást nyújt a hallgatóknak, az érdeklődők számára pedig nyílt napot rendez.

A duális képzés a PTE Műszaki és Informatikai Kara keretében, levelező tagozaton, szeptemberben indul. Jelentkezni a rendes felvételi eljárás keretében, február 15-ig lehet a képzésre, a felvi.hu-ra hamarosan felkerülő pót-tájékoztatón keresztül. A képzés iránt érdeklődök számára a Paksi Atomerőmű február 4-én nyílt napot szervez, amely során a résztvevők a villamos szakterülethez tartozó különleges helyszíneket járják be és kérdéseket tehetnek fel az adott területet jól ismerő szakembereknek.