Kávészünet dr. Németh Gabriellával

2024.01.04. 11:04
Gyerekkorát Pakson a zene és a sport határozta meg. Szegeden tanári diplomát és környezetvédelmi szakjogász mesterfokozatot is szerzett. A közigazgatásban eltöltött 17 év alatt a ranglétra minden fokát bejárta. Jelenleg a társaság jogi tanácsadója, valamint az üzemi tanács tagja. Szabadidejében évek óta kutatja családja és a dunakömlődi svábok történetét. … Lehet, hogy inkább hosszú kávét kellett volna kérnünk?

Gabival gyakorta beszélgetünk a folyosón, de azt csak most tudtam meg, hogy nemcsak tősgyökeres paksi család gyermeke, de Pakson is született. Tanáraira is jó szívvel emlékszik vissza: a zeneiskolában Hanol Ferencné zongorázni, a gimnáziumban Szentesi Alajos kosárlabdázni, Gálosi János az irodalom és a történelem szeretetére tanította. – Szüleim fontosnak tartották a zenei képzésemet, ezért tíz évig zongoráztam és szolfézsra jártam. Ági néni látott bennem tehetséget, meg is kereste anyukámékat, hogy zenei pályán tanuljak tovább. De én akkor nem akartam zongoraművész lenni – vázolja fel a muzsikás időszakot. Énekkaros is volt sokáig, a szopránt erősítette. (Társaságunk egyik karácsonyi rendezvényén a munkatársakból alakult alkalmi kórusban hallhattuk őt is. – a szerk.) A zene szeretete a mai napig él benne. Olyannyira megmaradt a komoly dallamoknál, hogy kikapcsolódásként klasszikusokat hallgat, és akár egész napos hangversenyekre is (például Budapesti Wagner-napok) ellátogat a Müpába.

Középiskolás évei alatt óriási sportélet folyt a Vak Bottyán Gimnáziumban Szentesi tanár úr irányításával, rendszeresen jártak meccsekre, ahol Gabi centert játszott. A Paks II.-nél vissza is tért kicsit ehhez a labdasporthoz, ám elmondása szerint az érzés és lendület már nem volt a régi.

Gimnázium után sokrétű érdeklődése a jogra vitte volna, ahova elsőre nem jutott be, így a Szegedi Tudományegyetemen elvégezte a magyar–történelem szakpárt. Közben nem adta fel jogász álmait sem, a szakot szintén a „napfény városában” végezte el. Az egyetem után is a megyeszékhelyen maradt, és egy jó ajánlat révén hamar a közigazgatásban találta magát, ahol hatósági ügyintézőként kezdett dolgozni, majd, amikor létrehozták a régiós közigazgatási hivatalokat, felkérték Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyékben az újonnan megalakuló osztályok vezetésére. – Ugyancsak feletteseim biztatására kezdtem el tanítani a szakvizsga után. Az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság elnöke, tagja lettem, illetve az alap- és szakvizsga modulok oktatója a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen – fejti ki. Amikor szabadsága engedi, manapság is vizsgáztat felkérésre, de oktatni jobban szeret.

Kormányhivatali munkája mellett nagyon érdekelte a környezetvédelem, ezért újra iskolapadba ült. Távolról is figyelemmel kísérte szülővárosa történéseit és az akkortájt induló Lévai-projektet. Ezt a beruházást választotta szakdolgozatának témájául is, majd az eredményes államvizsga után jelentkezett a társasághoz, az Általános Jogi Osztályon dolgozik belépése óta.

Gabi a munkái mellett nem hobbiból kezdte el a genealógiát, számára a családfakutatás belső indíttatásból jött. – 3-4 éves lehettem, amikor szüleimmel rendszeresen utazni kezdtünk Ausztriába, Sauerbrunnba, ahol a dédpapám és a dédmamám éltek. Gyermekként nem értettem, hogy miért nincs együtt a család. Mi történt velük? Miért „vitték el” a dédszüleimet, miközben egyetlen gyermekük és a szüleik itt maradtak? Hiteles információkra volt szükségem az ő múltjukat illetően, ezért kutatásokba kezdtem – részletezi motivációját. Mint megtudom, a genealógia roppant időigényes, bonyolult munka, speciális ismereteket is igényel: latin nyelvtudást; földrajzi, történelmi tudást, a politikai viszonyok ismeretét. Az anyakönyvek ráadásul közhitelű dokumentumoknak számítottak, mivel 1895. október 1. előtt állami anyakönyvezés nem létezett. Digitális adatbázisok használatára is előfizetett, hogy a korabeli sajtót olvashassa, valamint tagja lett a Magyarországi Németek Családfakutató Egyesületének is.

Gyűjtőmunkáival több alkalommal nyert díjat országos pályázatokon is. Kutatásainak eredményei nyomtatásban magyarul és németül is megjelentek, terve egy könyv kiadása a kömlődi svábokról. Szintén ezen témakörben tart majd előadást 2024 elején a Paksi Városi Múzeumban az igazgató felkérésére.


 

Boldogan meséli, hogy megkapta a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum igazgatójától azt a Támogatói nyilatkozatot, amellyel most már tudományos célú kutatást is végezhet. Ez még nagyobb inspirációt ad neki, mert így a számára korábban hozzáférhetetlen dokumentumokba is bepillanthat.

Lánya más területen kamatoztatja tudását, ő ugyanis angol nyelven végzi az általános orvosi egyetemet Marosvásárhelyen, hatodéves és kardiológus szeretne lenni.