Iskolapadból konzulensi szerepbe
Iskolapadból konzulensi szerepbe
Még 2019 őszén indult el hat felsőoktatási intézményben az atomerőművi üzemeltetési szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzés, amelyet a Paks II. Zrt. azért hívott életre, hogy az iparágban dolgozók vagy tanulók megfelelő képzettséget szerezhessenek a létesítendő új atomerőművi blokkok üzemeltetéséhez. A Paks II. Akadémiát a Paks II. Zrt.-nél dolgozók közül is többen elvégezték, és azóta maguk is szinte kivétel nélkül közreműködnek a programban külső konzulensként.
Mindjárt az első évfolyamban végzett a Paks II. Akadémián Mész Tamás, a Paks II. Zrt. vezető kockázatkezelési szakértője, aki villamosmérnöki alapképzettségét akarta kiegészíteni nukleáris szakmai ismeretekkel. – Hosszú út volt. Édesapám villamos művezetőként dolgozott az Ajka-padragkúti bányában, ennek hatására már gyerekkoromban eldöntöttem, hogy én is villamossággal szeretnék foglalkozni – mondja Mész Tamás. Középiskolába Budapestre járt, ahol villamosipari technikus végzettséget szerzett, majd elektrikusként visszatért Ajkára, a helyi hőerőműbe. Ezt követően ismét Budapestre vitte az élet, ahol már villamosmérnökként főműszakvezető, projektvezető és üzemeltetési vezető munkakörökben tevékenykedett több mint két évtizeden át az újpesti és a kelenföldi gázturbinás erőműben, majd 2017-ben csatlakozott a Paks II. projekthez. Az atomerőművi üzemeltetési szakmérnök képzés elvégzését követően most külső konzulensként segíti a Paks II. Akadémia jelenlegi hallgatóit. – Eddig három fiatal mérnök szakdolgozatában működtem közre, a távolságra tekintettel jellemzően online konzultálok a hallgatókkal a szakdolgozatukról. A konzultánsi munka mélyreható szakmai és tapasztalati ismereteket igényel, ugyanakkor mindig rendkívül pozitív élmény, amikor az ember átadhatja az általa megszerzett évtizedes szakmai tudást – fogalmaz.
Gali-Mikóczi Szilvia, a Paks II. Zrt. üzemeltetési felkészülési szakértője annak idején Pécsett végzett, gépészmérnökként, majd az autóiparban dolgozott. – Veszprémből költöztünk vissza Szedresbe a férjemmel, többek között azért, hogy a nukleáris szektorban dolgozhassunk – mondja Gali-Mikóczi Szilvia. Szándéka annyira komoly volt, hogy még gyermekeivel volt otthon, amikor úgy döntött, hogy tovább is képezi magát ebben az irányban. Kétéves és egyéves kisgyermekei mellett, tehát mondhatjuk, hogy nehezített pályán végezte el a szakmérnöki képzést, majd ezt követően, 2021-ben csatlakozott a Paks II. projekthez. Azóta konzulensként is aktívan közreműködik a jövő atomenergetikai szakembereinek képzésében. – Nagyon élvezem ezt a munkát, felelősségteljes, inspiráló feladat. Mindig törekszem arra, hogy a szakdolgozat írása során egy jól felépített logikai sorrend mentén haladjunk, ami felöleli a nemzetközi szakirodalom, az Előzetes Biztonsági Jelentés, a Nukleáris Biztonsági Szabályzat és más szabályozók ismeretét is. Nagy segítség, hogy én magam is nemrég végeztem el a képzést, így frissek az ismereteim és tisztában vagyok a követelményekkel – emeli ki Gali-Mikóczi Szilvia. Hozzáteszi: a Paks II. Zrt. szakembergárdája elsősorban azon hallgatóknak tud külső konzulensként segíteni, akik a projektcég által megadott szakdolgozati témákból választanak.
A cég munkatársai nemcsak külső konzulensként segítik a hallgatók munkáját, hanem a szakdolgozatok bírálóiként is közreműködnek a szakemberképzésben, ezáltal hozzájárulnak a program sikeréhez, s egyúttal naprakészen tartják saját tudásukat is.