Fekete Krisztina – a beton teret ad a kreativitásnak

2021.06.08. 10:56
Jó érzés kézbe venni a saját kezűleg készített darabokat, s a legjobb saját készítésű ajándékot adni, mert benne van az alkotó kreativitása. Ezt vallja Fekete Krisztina, akit Atomszféra 4. lapszámában, a Közös nevező rovatban ismerhettek meg az olvasók. Krisztina hobbibetonból készít dísztárgyakat, ékszereket.

Gyakran megesik, hogy azzal ugratják a rokonok Fekete Krisztinát, hogy beugorhatna betonozni egy-egy építkezésre. Persze nem teljesen alaptalan a kérés, hiszen a Beszerzési Osztály szakértője remekül bánik a betonnal. Otthonukban mindenütt felfedezhetők ennek a bizonyítékai hol egy gyertyatartó, hol egy kaspó vagy más lakásdísz formájában. Meglepő, hogy bár betonból készíti ezeket a dekorációkat cseppet sem lesz tőlük hideg, rideg az otthonuk. Éppen ellenkezőleg!

Kriszti paksi lány, de hat évig Budapesten élt, ahova előbb tanulmányai kötötték – a Budapesti Gazdasági Főiskolán végzett közgazdászként –, majd munkája. Miután párja, Vucsák Tamás az atomerőműben helyezkedett el, s három műszakban dolgozik immár, mint betanuló reaktoroperátor, úgy döntöttek, Pakson telepednek le. 

Már Budapesten felfigyeltem a hobbibeton termékekre, de az első darabokat Pakson készítettem el. Egy olyan nagy városban, mint Budapest sok impulzus éri az embert és a fiatalok nagyon nyitottak az újdonságokra, és arra a minimalista stílusra, ami ezeket a tárgyakat jellemzi. 

 

Korábban leginkább sporttal töltötte a szabadidejét, a hobbibeton azonban gyorsan rabul ejtette. Egy rövid tanulóidőszak után – amikor elsősorban türelemről kellett bizonyságot tennie, hiszen a beton megkötéséhez idő kell, hiába is sürgetné az ember – hamar jött a sikerélmény. Egy kreatív oldalon vásárolt kezdőcsomaggal tette próbára magát, az első darabok ennek köszönhetően kis ékszertartó edények, dekorszívek voltak. Készültek azóta különböző méretű és formájú kaspók, amiből kisebb gyűjteménye van már. Némelyik natúr, némelyik festett. Szívesen használ például arany és fekete színt, ami eleganciát kölcsönöz a kaspóknak. Sok mindent lehet betonból készíteni, például faliórát is, ami egyelőre számára csak terv. Általában családtagjainak, rokonainak, kollégáinak készít különféle tárgyakat hol meglepetésként, hol kérésre. A legnagyobb kihívás az volt, amikor egy baráti pár lakodalmára készített köszönőajándékot, minden vendég a keresztneve kezdőbetűjét vihette haza betonból. 

Kriszti hagyományos betont is használ, aminek más a struktúrája, rusztikusabb, de ugyanolyan jól mutatnak az ebből készült lakásdekorációk. Emellett ékszerbetonnal is dolgozik, ami viszont igen finom és rendkívül jól mutatnak az abból készült medálok. Ezekhez, csak úgy a kaspókhoz vagy például a betonbetűkhöz, lehet vásárolni sablonokat. A recept szerint egy kiló hobbibeton porhoz 1,1 dl víz kell, de inkább saját tapasztalataira hallgat. A sablont – mint mondta – ki kell kenni zsiradékkal, mert különben nehéz kiszedni az elkészült művet. Locsolni – mint a félig tréfás, félig komoly kérdésre reagált – nem kell, csak szobahőmérsékleten szárítani.

Jó érzés kézbe venni az újonnan készült darabokat, de a legjobb az, hogy olyan ajándékot adhatok, amiből nem készül két egyforma. Egyedi, hiszen van benne egy kicsi az én kreativitásomból is.