Süli János: 2018 egyik mérföldköve a létesítésiengedély-kérelem benyújtása lesz
Süli János: 2018 egyik mérföldköve a létesítésiengedély-kérelem benyújtása lesz
A nukleáris és a megújuló energia, azon belül is legfőképp a napenergia egymást kiegészítve járulhat hozzá hazánk energiaellátásához – hangsúlyozta Süli János Az energetika forradalma című konferencián Budapesten március 8-án. A paksi blokkok létesítéséért felelős tárca nélküli miniszter felidézte, hogy március 2-án a rendkívüli hideg miatt történelmi csúcsot döntött az ország áramigénye. A rendszer terhelése elérte a 6835 megawattot, melynek majd’ 50 százalékát külföldről kellett importálni – ez is alátámasztja az új blokkok szükségességét, húzta alá a miniszter.
Süli János beszélt arról is, hogy a 2018-as év fontos feladata a létesítésiengedély-kérelem benyújtása az Országos Atomenergia Hivatalhoz, amelyet követően a hatóságnak 15 hónapja van a mintegy 200 ezer oldalt tartalmazó dokumentáció elbírálására. A miniszter hozzátette: az OAH munkáját a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség is segíteni fogja. Süli János beszámolt arról is, hogy biztosított a munkaterület a paksi új blokkok felvonulási létesítményei építésének megkezdéséhez.
– Igen komoly kapacitáshiány várható Magyarországon, és Európa-szerte is számos elavult erőművet fognak leállítani a következő 15 évben – csatlakozott a miniszterhez dr. Aszódi Attila. A Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár hozzátette: az Európai Unió minden tagállama maga határozhatja meg energiamixét, mivel minden országnak eltérőek az adottságai. Ausztriában például döntő hányadot képvisel a vízenergia, amire Magyarországnak nincsenek meg a földrajzi lehetőségei, hazánknak szüksége van az atomenergiára. Németország kapcsán pedig arról beszélt, hogy a beépített nap- és szélerőműkapacitások hiába érik el immár a teljes erőművi kapacitás közel 50%-át, az időjárásfüggő megújulók által termelt árammennyiség mindössze 18% körüli, mivel rendelkezésre állásuk alacsonyabb.
Aszódi Attila Ausztriával kapcsolatban aláhúzta: az osztrák állam Európai Bizottság elleni keresete nem bír halasztó hatállyal, a Paks II. projekt munkálatai zavartalanul folynak tovább. Hozzátette: az antinukleáris Ausztria a brit Hinkley Point C atomerőmű állami támogatását is megtámadta az Európai Bíróságon. Az államtitkár ugyanakkor aláhúzta: sajtóhírek szerint Németország nem tervezi megtámadni az Európai Bizottság Pakssal kapcsolatos döntését, mivel megítélésük szerint nem található olyan hiba a brüsszeli határozatban, ami indokolttá tenne egy ilyen lépést.