Paks II. aktualitásairól a BME-n

2018.05.04. 6:00
A Paks II. projekt komoly lehetőséget tartogat az egyetemisták és a főiskolások számára is – hangsúlyozta Budapesten dr. Aszódi Attila, aki a beruházás aktualitásairól tartott előadást a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.

Az Energetikai Szakkollégium május 3-i rendezvényén a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár az eltelt egy év eseményeit helyezte fókuszba. Kitért a tavaly tavasszal kialakított, beruházást irányító új kormányzati struktúrára, hangsúlyozva, hogy a 2018-as országgyűlési választás után Süli Jánost megerősítették a beruházásért felelős tárca nélküli miniszteri posztján. Az államtitkár szót ejtett arról is, hogy a Paks II. társaság transzparens kommunikációt folytat és rendszeres tájékoztatást nyújt a beruházásról. Elhangzott, a szakemberek jelenleg két nagy feladaton dolgoznak: a létesítésiengedély-kérelem összeállításán és a felvonulási terület kialakításán. Utóbbi kapcsán 15 komplexum, benne mintegy 90 épület kivitelezése fog megtörténni, az első létesítményeknek helyet adó területet már birtokba vette az orosz fővállalkozó. 
 
– Ekkora volumenű beruházás még sosem volt Magyarországon – hangsúlyozta Aszódi Attila, aki szerint az egyetemisták és főiskolások számára komoly lehetőséget tartogat Paks II. Hozzátette: a majdani üzemeltetőket kiképző instruktorok kiválasztási folyamata már el is kezdődött.
   
Dr. Aszódi Attila május 2-án vitaesten is részt vett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. A rendezvényen dr. Munkácsy Bélával, az ELTE Környezet- és Tájföldrajz Tanszék adjunktusával arra keresték a választ, hogy az atomenergia és a megújulók miként képesek megoldani korunk és a jövő energetikai kérdéseit. A beszélgetésen szóba kerültek a különböző energiatermelési módok, azok megtérülése és környezeti hatása, szó esett az energiamixről, az energiatárolásról és az ellátásbiztonságról. A vitaestet a Magyar Energetikai Társaság Ifjúsági Tagozata szervezte.