Kiváló lehetőség a Mérnök leszek a Paks II.-nél program

2020.11.18. 13:04
Részmunkaidős foglalkoztatást, a tanulmányok sikeres befejezéséhez szakmai támogatást és akár munkalehetőséget is kínál az egyetemistáknak a Mérnök leszek a Paks II.-nél program.

Mivel a két új atomerőművi blokk tervezése, építése és üzemeltetése rendkívül sok jól képzett szakembert igényel, a Paks II. Zrt. több formában is támogatja a jövő atomenergetikai szakembereinek képzését.  – Többek között ezért hoztuk létre a tanulmányi ösztöndíjprogramot, a szakmai gyakorlat lehetőségét, a Paks II. Akadémiát, és ennek szellemiségében jött létre a Mérnök leszek a Paks II.-nél program is – vázolta a Paks II. Zrt kommunikációs igazgatója. Mittler István kiemelte, ez utóbbi kiváló lehetőség arra, hogy megismerjék a fiatalok a hosszú távú karrierlehetőséget kínáló projektet.  

Részmunkaidős munkaviszonyt – azaz heti 20 órás munkavégzést –, gyakorlatias feladatokat nyújtanak a mesterképzésben részt vevő egyetemistáknak. A hallgatók szakmai támogatást kapnak a tanulmányaik sikeres befejezéséhez, a diplomamunka elkészítéséhez azonfelül, hogy a kötelező szakmai gyakorlatukat is tudják teljesíteni. – Az aktuális létszámigény és lehetőségek függvényében teljes munkaidősként, határozatlan idejű szerződéssel csatlakozhatnak csapatunkhoz ezek a fiatalok. Jelenleg is féltucatnyi részmunkaidős kollégánk van, tízen pedig már teljes munkaidős munkatársaink – részletezte az igazgató.

A Villamos Osztály két fiatal munkatársa: Fazekas Tibor villamos technológiai főszakértő és Ritter Bence villamosmérnök

– Paksiként az atomerőmű természetesen a látókörömben volt és az atomerőmű-építés terve is felkeltette az érdeklődésemet. Azt gondoltam, szívesen dolgoznék benne – árulta el Ritter Bence. A BME végzőse tavasz óta dolgozik heti 20 órás munkaidőben a Paks II. Zrt.-nél. A fiatal villamosmérnök-hallgató azt mondta, a jövőjét is itt képzeli el, mert a munka és a légkör is tetszik neki. 

– A Mérnök leszek a Paks II.-nél programban részt vevő hallgatók, így Bence is megismerhetik ennek az igen komplex projektnek egy-egy részterületét. Szakterület-specifikus feladatokat kapnak, amelyek elvégzése során átültethetik a gyakorlatba elméleti tudásukat– emelte ki Bence szakmai vezetője, Fazekas Tibor főszakértő, aki hét éve maga is egyetemistaként csatlakozott a Paks II. csapatához. 

Plásztán Bence, a Konvencionális Gépészeti Osztály külső technológiai főszakértője

– Aki szeretne ide jönni, annak mindenképpen keményen kell tanulni, mert ide csak akkor kerülhet be az ember, ha a legjobbak közé tartozik – fogalmazott Plásztán Bence, aki a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karán tanult, s még egyetemistaként nyert felvételt a Konvencionális Gépészeti Osztályra, ahol jelenleg külső technológiai főszakértőként dolgozik. Mint mondta, azért választotta az energetikát, mert tudta, hogy itt jól hasznosíthatja tudását, hiszen energiára mindig szükség van. A Paks II.-t olyan munkahelynek tartja, ahol azok érezhetik jól magukat, akik aktívan, hasznosan akarják tölteni minden munkanapjukat, akik tettre készek, szeretnének eredményeket elérni.

A Vegyészeti, Sugár- és Környezetvédelmi Osztály radioaktívhulladék-kezelési mérnökei, Both Ádám és Márkus Vanda

A Vegyészeti, Sugár- és Környezetvédelmi Osztály csapatához két  radioaktívhulladék-kezelési mérnök is a részmunkalehetőséget biztosító program keretében csatlakozott. Márkus Vanda azt mondta, neki igazán testhezálló ez a szakterület, mivel édesapja is ezzel foglalkozott a Paksi Atomerőműben. Vanda a BME-n végzett környezetmérnökként, alap- és mesterdiplomáját is ebből a témából írta. – A hallgató számára hatalmas előny, hogy gyakorlatot szerez, még mielőtt kikerül az egyetemről és biztos munkahely várja – mondta a programról. Hogy a diploma megszerzése után is maradt, annak – mint elárulta – az volt az oka, hogy mind a munka, mind a kollektíva, mind a munkakörnyezet tetszett neki. – Jó dolog, hogy elejétől részt vehetek egy atomerőmű építésében, és remélem, hogy az üzemeltetésen is dolgozhatok majd – összegezte.

– Veszprémben, a Pannon Egyetemen tanultam, szakmai gyakorlatomat a Paksi Atomerőműben töltöttem, ott ismerkedtem meg az atomenergiával – mondta Both Ádám. Hozzáfűzte, a Paks II. weboldalán találkozott a felhívással, s így lett előbb félállásban, a vegyészmérnöki mesterdiploma átvétele után pedig teljes munkaidőben a Paks II. Zrt. munkatársa, amit azért tart kivételes lehetőségnek, mert így részese lehet az ország kiemelt beruházásának. –  Ez egy hosszú távú, biztos munkalehetőség, a környék egyik legjobbja. Nagy tapasztalattal rendelkező szakemberek mentorálnak, és olyan segítőkészség várt, hogy szerintem az egyik legjobb döntésem volt, hogy ide jelentkeztem – árulta el Ádám.

– Célunk, hogy felkeltsük a fiatalok érdeklődését az energetika, az atomenergia iránt, illetve tehetséges, jól képzett fiatalokkal erősítsük szakembergárdánkat – húzta alá Mittler István. Mint mondta, a projekt fiatalosságát jelzi, hogy a 35 év alattiak aránya közel negyven százalék, a dolgozók átlagéletkora pedig alacsonyabb 40 évnél.

A Paks II. Zrt. fizikus, mérnök-fizikus, energetikai mérnök, atomerőműves szakmérnök vagy gépészmérnöki szakon MSc tanulmányokat folytató, diplomaszerzés előtt álló hallgatókat vár a Mérnök leszek a Paks II.-nél program keretében.