Kellenek az új villamosenergia-termelő kapacitások – aktualitások a Paks II projektben és nemzetközi szinten
Kellenek az új villamosenergia-termelő kapacitások – aktualitások a Paks II projektben és nemzetközi szinten
Dr. Aszódi Attila a rendezvényen kiemelte, hogy a svéd parlament – a zöldekkel egyetértésben – az atomenergiát sújtó különadó kivezetéséről döntött, amelyre a következő években kerül sor. Céljuk továbbá az atomerőművi kapacitások hosszú távú fenntartása. Ez a meglévő blokkok üzemidő-hosszabbítása mellett újak építését is lehetővé teszi, mivel véleményük szerint a megújulók és az atomenergia együttes alkalmazása a garanciája egy jól működő, alacsony CO2 - kibocsátású villamosenergia-rendszer működtetésének.
A paksi új blokkok kapcsán a kormánybiztos hangsúlyozta, hogy folyamatban van a környezetvédelmi engedélyezés, és a telephelyengedély-kérelem előkészítésén is dolgoznak. Előbbi 2014 decemberében indult, majd tavaly sor került a hazai és nemzetközi közmeghallgatásokra.
Dr. Aszódi Attila a konferencián arról is szót ejtett, hogy az előkészítési munkák keretében az orosz féllel sikerült pontosítani egyes műszaki megoldásokat, amivel kapcsolatban az MVM Paks II. Zrt. megadta a tájékoztatást az illetékes környezetvédelmi hatóságnak (a Baranya Megyei Kormányhivatalnak). A pontosított műszaki megoldások alapján – a biztonsági szempontokat szem előtt tartva – az új termelőegységek építési és üzemi területe az eredetileg tervezettnél valamivel nagyobb kiterjedésű lesz, illetve az új blokkok kismértékben távolabb kerülnek a jelenleg üzemelőktől. Az új egységek különálló melegvizes-csatornát kapnak. Elmondta, hogy mind az építési, mind a felvonulási terület a Paksi Atomerőmű ipari területén belül marad. A műszaki megoldások fenti pontosításának környezeti hatásait vizsgálva megállapítható, hogy a környezetvédelmi eljárás során korábban bemutatottakhoz képest nem változott érdemben a környezeti hatások jellege és nagysága, új hatásviselő nincs.
A telephelyengedély-kérelem kapcsán Dr. Aszódi Attila kijelentette, hogy az engedélyezési folyamatban be kell majd mutatni, hogy a telephely alkalmas a létesítmény befogadására, illetve milyen hatásokat gyakorolhat a telephely, valamint annak környezete a létesítményre, melyek azok a külső, emberi és természeti eredetű veszélyek, amelyeket az erőmű tervezése során figyelembe kell venni.
A létesítésiengedély-kérelem a környezetvédelmi és a telephelyengedély-kérelemben szereplő adatok bázisán lesz összeállítható. A körülbelül százezer oldalnyi dokumentum értékeléséhez az Országos Atomenergia Hivatal számára egy év áll rendelkezésre. Ezt követően kaphatja meg a projekttársaság az engedélyt, aminek birtokában az építkezés megkezdődhet.
Dr. Aszódi Attila kormánybiztos véleménye szerint a környezetvédelmi engedélyt az idén kaphatja meg a társaság, és 2016-ban kerül benyújtásra a telephelyengedély-kérelem is. A tervek szerint az új blokkok építése 2018-ban kezdődhet meg, a két új blokk pedig 2025-ben és 2026-ban kezdheti meg a kereskedelmi üzemét.