Ismét fesztiválkörútra indul a virtuális atomerőmű
Ismét fesztiválkörútra indul a virtuális atomerőmű
Idén is több ezer fesztiválozó fiatal és kultúrára éhes magyar család ismerkedhet meg mélyebben az atomenergiával, kérdezhet a Paksi Atomerőmű szakértőitől és tudhat meg többet a Paksi Atomerőmű működéséről, kapacitásának fenntartásáról.
A kamionon az atomerőmű szakértői mutatják be az atomenergia békés célú felhasználásának történetét, jelenét és jövőjét: az érdeklődők megismerhetik a világ atomerőműveit, a három évtizede biztonságosan működő Paksi Atomerőmű történetét és a további működésével kapcsolatos terveket, a magyar villamosenergia-hálózatot, valamint Paks és környezete élővilágát is. A kamion már ötödik éve járja az országot, segítségével eddig összesen közel 200 ezren ismerkedhettek meg az atomerőművek működésével, a nukleáris alapú áramtermelés itthoni villamosenergia-rendszerben betöltött szerepével és az atomerőművi kapacitás-fenntartás nemzetgazdasági jelentőségével. Az interaktív kiállítás látogatói a tájékoztató előadások mellett a „virtuális erőműben” azt is kipróbálhatják, milyen érzés a magyarországi energiatermelés több mint felét adó atomerőművet irányítani, hogyan sötétülne el az ország és hogyan nőne az áram ára, ha csökkentenék az erőmű teljesítményét.
„Számos elvi lehetőségünk van a villamos energia előállítására, ám megbízhatóan, jelentős ipari méretekben, a környezet szennyezése nélkül egyedül az atomerőművek szavatolják a kiszámítható és versenyképes árú áramtermelést. Márpedig a globális versenyben a magyarországi, sőt, minden európai polgár és cég számára elsődleges az elegendő, kedvező áron megvásárolható energia” – mondta Felkai György, az MVM Csoport kommunikációs igazgatója. „Magyarországon évek óta a Paksi Atomerőműben termelt áram tartja megfizethető szinten a villamos energia árát. A négy paksi blokk kiemelkedően biztonságos működésével a hazai áramtermelés több mint felét adja, és mivel nem bocsát ki káros anyagokat a légkörbe, évente 2 millió ember oxigénszükségletét, vagyis a magyar erdők éves oxigéntermelését takarítja meg. Éppen ezért fontos, hogy gondoskodjunk arról, hogy amikor majd le kell állítani a működő atomerőművi egységeket, már rendelkezésre álljanak a pótlásukra felépített új blokkok.”
A Paksi Atomerőmű és a nukleáris energia használatát szemléltető interaktív kiállítás egyik legfőbb célja, hogy a családok és a fiatalok kézzelfogható tájékoztatást kapjanak az üzemidő-hosszabbítás és a kapacitás-fenntartás biztonságos, gazdaságos megvalósításáról.
Júliusban, augusztusban és szeptember elején a fesztiválozó fiatalok akár két koncert között is megismerkedhetnek az atomenergiával a soproni VOLT, az idén Miskolctapolcán megrendezett EFOTT és a szegedi SZIN fesztiválokon. A művészeti- és kulturális rendezvények rajongói a kapolcsi Művészetek Völgyén, a Debreceni Virágkarneválon, a Szerencsi Csokoládéfesztiválon és a nyíregyházi Vidor Fesztiválon találkozhatnak az atomerőmű interaktív kiállításával.