Gondoskodnak a védett növényfajok megóvásáról
Gondoskodnak a védett növényfajok megóvásáról
A Baranya Megyei Kormányhivatal 2016. szeptember 29-én adta ki a két új atomerőművi blokk létesítéséhez és üzemeltetéséhez szükséges környezetvédelmi engedélyt, amely 2017-ben emelkedett jogerőre. Ennek táj- és természetvédelmi előírásai meghatározzák azokat a természetvédelmi feladatokat, amelyeket a létesítési munkákat megelőzően kell elvégezni.
A 2018. április végén tartott természetvédelmi szempontú terepbejárások során ismételten megállapításra került, hogy a beruházási területen a védett pusztai árvalányhaj (latin nevén Stipa pennata) megtalálható. A faj génállományát maggyűjtéssel lehet a leghatékonyabban megőrizni.
A védett tollas szálkájú pusztai árvalányhaj állományból történő maggyűjtéshez a Tolna Megyei Kormányhivatal Szekszárdi Járási Hivatala természetvédelmi engedélyt, az MTA Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézete pedig befogadó nyilatkozatot adott. Ezt követően kezdődött el a maggyűjtés.
Többszöri terepbejárás után 2018. május 16-án és május 17-én adódtak alkalmas körülmények a maggyűjtéshez, azaz a magok teljesen érettek voltak és az időjárás is megfelelt a feladat elvégzéséhez. Ezen két nap alatt becslés szerint kb. 27.000 magot gyűjtöttek be a szakemberek. A magokat tollas szálkával együtt, előírás szerint csomagolva Vácrátótra, a MTA Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetének restaurációs magbankjába szállították. A magok szakszerű tárolása biztosítja a védett növények génállományának megőrzését azzal, hogy a tervek szerint a magokat a beruházás befejezését követően ismételten elvetik, így biztosítva a populáció fennmaradását a területen.