ENSZ: Paks II. környezeti hatásvizsgálati eljárása követendő példa
ENSZ: Paks II. környezeti hatásvizsgálati eljárása követendő példa
Lakossági fórum Szekszárdon (2015. április 15.)
A Paks II. projekttársaság 2014. december 19-én nyújtotta be engedélykérelmét és a kapcsolódó dokumentációt az engedélyező hatósághoz. A dokumentumok évek óta (és jelenleg is) elérhetőek a társaság honlapján.
A projekttársaság 2015 tavaszán a telephely környezetében lévő 41 településen lakossági fórumot tartott a témában, a nemzetközi környezeti hatásvizsgálati eljárás során pedig 7 európai országban összesen 9 helyszínen (Eszéken, Bécsben, Nagyváradon, Temesváron, Kijevben, Ljubljanában, Bukarestben, Münchenben és Belgrádban) került sor fórumokra és szakértői konzultációkra, további három országgal írásban történt meg a konzultáció.
Közmeghallgatás Ljubljanában (2015. október 12.)
Az illetékes hatóság, a Baranya Megyei Kormányhivatal a hazai és nemzetközi lakossági konzultációs folyamat tapasztalatait és a beérkező véleményeket, észrevételeket is figyelembe véve 2016. szeptember 29-én adta ki az elsőfokú környezetvédelmi engedélyt, amely kimondja: a projekt teljesíti az Európai Unió és Magyarország környezetvédelmi és természetvédelmi előírásait. A másodfokú környezetvédelmi eljárás eredményeként az illetékes hatóság, a Pest Megyei Kormányhivatal 2017. április 18-án részletes indoklás mellett helybenhagyta a Paks II. projekt elsőfokú környezetvédelmi engedélyét, amely így jogerős és végrehajtható.
Az atomerőmű és az új blokkok telephelyének környezete
Az ENSZ Espooi Egyezmény titkársága követendő példának és jó gyakorlatnak („best practice”) minősítette a Paks II. beruházás környezeti hatásvizsgálati eljárását, illetve szintén jó gyakorlatnak nevezte azt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség is. A Nukleáris Biztonsági Egyezmény (Convention on Nuclear Safety - CNS) felülvizsgálati értekezlete során a nemzetközi közösség kiemelkedően jó gyakorlatnak minősítette a magyar engedélyezési eljárások transzparenciáját.