Elkezdődött a reaktortartályok gyártása
Elkezdődött a reaktortartályok gyártása
Újabb fontos állomásokhoz érkezett el a Paks II. projekt, megkezdődött az atomerőművek szíveként is emlegetett reaktortartályok gyártása – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook oldalán. Ahogy minden más hosszú gyártási idejű berendezés, úgy a reaktortartály gyártását is külön engedélyhez kötik a jogszabályok.
A reaktortartály az atomerőmű alapberendezése, az „atomerőmű szíve”, ebben zajlik a szabályozott láncreakció. Az itt keletkezett hő alakul át mozgási, majd villamos energiává.
A gyártás indítását minden esetben audit előzi meg. Így volt ez a reaktortartály esetében is: a magyar szakemberek a helyszínen győződtek meg arról, hogy minden szükséges feltétel adott a munka megkezdéséhez.
A reaktortartályt, amely 330 tonna tömegű és több mint 11 méter magas, Oroszországban gyártják mintegy 36 hónap alatt, orosz és magyar szakemberek folyamatos kontrollja mellett.
A reaktortartályokat vízi úton szállítják majd Paksra. Beemelésük, beszerelésük rendkívüli pontosságot igényel, a legnagyobb tűrés vízszintes irányban nem haladhatja meg az egytized millimétert. A szintén hosszú gyártási idejű berendezések közé tartozó olvadékcsapdák gyártása augusztus végén kezdődött el.
Az olvadékcsapda az egyike azoknak a biztonságnövelő műszaki megoldásoknak, amelyek a Pakson is épülő, továbbfejlesztett harmadik generációs VVER-1200-as blokkokat jellemzi.
A paksi telephelyen is nagy lendülettel folyik a munka, zajlanak a talajelőkészítési munkák. Az első betonelemek 2023 őszén kerülnek helyükre, a reaktorok pedig 2030-ra bekapcsolódnak az áramellátásba.