Együttműködés a közös cél érdekében

2018.04.05. 6:00
A Paks II. beruházásról, a város és a régió fejlesztésében való együttműködésről egyeztetett a Paks II. projektért felelős miniszter és államtitkárai, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a Paks II. Zrt. és Paks Város Önkormányzata 2018. április 4-én, Pakson.

Szabó Péter, Paks város polgármestere az egyeztetés előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy hasonló mértékű fejlődés vár Paksra, mint az első atomerőmű építése során. A Paks II. beruházáshoz kapcsolódó infrastruktúrafejlesztés, a lakhatási lehetőségek növelése és a szolgáltatói szektor fejlődése hosszú távú gazdasági stabilitást eredményez majd. A projekt több évtizedre jelent fejlődést a város és a környező települések számára, gazdasági lehetőséget a helyi és regionális kis- és középvállalkozásoknak. Kiemelte: a város szlogenje „Paks, az együttműködés városa”, és erre az együttműködésre az új blokkok létesítése kapcsán is nagy szükség van.
 

Hamvas István, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a Paksi Atomerőmű képes a legalacsonyabb áron villamos energiát termelni Magyarországon, így fontos, hogy a magyarországi nukleáris kapacitás a négy jelenlegi egység leállítása után is biztosított legyen. Hozzátette, hogy az Atomerőmű Üzemeltetők Világszövetsége (WANO) a biztonság szempontjából a legjobb kategóriába sorolta a Paksi Atomerőművet. A vezérigazgató kiemelte, hogy az új atomerőmű blokkok nélkül elképzelhetetlen a biztonságos hazai villamosenergia-ellátás. A két társaság kapcsolatáról elmondta, hogy az új blokkok létesítése szakmai perspektívát jelent azok számára, akik a jelenlegi atomerőműben dolgoznak, vagy ott szeretnének a jövőben elhelyezkedni, mivel szaktudásukra a mostani erőmű leállítását követően az új blokkok üzemeltetése során is szükség lesz.

Lenkei István, a Paks II. Zrt. vezérigazgatója felidézte, hogy a projekt jogerős környezetvédelmi engedéllyel rendelkezik, megszerezte a telephelyengedélyt is, a társaság szakemberei jelenleg a létesítésiengedély-kérelem összeállításán dolgoznak. Emlékeztetett: a Paks II. Zrt. hivatalosan átadta a munkaterületet a Fővállalkozó számára az első felvonulási létesítmények építéséhez. A transzparenciát illetően elmondta, hogy a Paks II. Zrt. kiemelt figyelmet fordít a lakosság informálására. Példaként a jelenleg nyugat-magyarországi körúton lévő interaktív tájékoztató kamiont említette, hozzátéve, hogy a kiállítás 2009. októberi indulása óta több mint 300 ezer látogatót fogadott. A projekttársaság emellett rendszeresen tájékoztatja a Paksi Atomerőmű vezetését, illetve munkavállalóit is a projekttel kapcsolatos aktualitásokról.
 
 
Süli János, a Paks II. beruházásért felelő miniszter elmondta, hogy március 2-án hazánkban ismét történelmi rekordot döntött az áramigény: a rendszer terhelése ezen a napon elérte a 6835 MW-ot, amelynek 47%-át importból fedezte Magyarország, ez pedig igen jelentős arány. Ez is bizonyítja, hogy az új blokkok létesítése megkerülhetetlen az ellátásbiztonság szempontjából. Hangsúlyozta, hogy az atomerőmű nem riválisa a megújuló energiaforrásoknak, a két technológia éppen hogy kiegészíti egymást. Jó példa erre, hogy az új paksi naperőmű alapkőletételével Paks nemcsak az atomváros címet fogja továbbra is kiérdemelni, hanem a napenergia és az elektromos mobilitás centruma is lehet a város. Az együttműködés kapcsán Süli János emlékeztetett: – A kezdetek óta együtt dolgozunk, hiszen, amikor 2009. március 30-án az Országgyűlés 95,4%-kal megszavazta az előkészítő munka elkezdését, a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója voltam, Hamvas István vezérigazgató-helyettesként, Lenkei István pedig bővítési igazgatóként dolgozott a projekten. A feladatkörök változtak, a kapacitás-fenntartás azonban továbbra is közös ügy, közös cél.