Atomfórum Nagykanizsán
Atomfórum Nagykanizsán
A több mint 100 résztvevő előtt Dénes Sándor polgármester kiemelte - a városban negyedik napja állomásozó - Paks II. interaktív kamion tájékoztatásban betöltött meghatározó szerepét. Hangsúlyozta, hogy a biztonságos villamosenergia-ellátáshoz atomenergiára és megújulókra is szükség van.
Dénes Sándor polgármester (Nagykanizsa)
Süli János, Paks II. beruházásért felelős miniszter köszöntőjében elmondta, hogy a Pakson létesülő új blokkok a legmodernebb, 3+ generációs, ún. Fukushima-álló technológiát képviselik majd. Ezek a blokkok kettősfalú védőépülettel rendelkeznek, amely egyaránt biztosítja a környezet és a létesítményben lévő berendezések védelmét. A miniszter kiemelte, hogy a villamosenergia-igény a tavalyi évben (a 2016. évi adatokhoz képest) több mint 2,5%-kal nőtt, ezzel megdőlt a mindenkori éves villamosenergia-fogyasztás rekordja. Mindez jól jelzi, hogy nem az a kérdés, hogy szükség van-e az új atomerőművi blokkokra, hanem az, hogy milyen további erőművek létesítését kell megvalósítani a biztonságos áramellátás érdekében.
Az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke, a rendezvényt életre hívó Dr. Járosi Márton előadásában szintén hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az ellátásbiztonság szempontjából elengedhetetlen az új blokkok, valamint további, egyéb erőművek létesítése. Dr. Járosi Márton kiemelte, hogy az atomenergiát közismerten elutasító Németországban az áram ára átszámítva meghaladja 90 Ft/kWh-t, míg ez az atomenergiára nagy mértékben támaszkodó Magyarország esetében csupán 35 Ft/kWh. Ez is alátámasztja, hogy az atomenergia az olcsó villamos energia egyik alappillére.
Kovács Pál miniszteri kabinetfőnök a Nemzeti Energiastratégiát ismertette európai kitekintésben. Előadása elején kiemelte, hogy a hazai áramtermelés 61,5%-a CO2-kibocsátástól mentes, köszönhetően a Paksi Atomerőműnek és a megújulók együttes használatának. A Nemzeti Energiastratégia kapcsán elmondta, hogy annak célja és feladata a fenntartható fejlődés, a versenyképesség és az ellátásbiztonság garantálása. Hangsúlyozta, hogy Paks II. a nemzeti szuverenitás megőrzésének záloga.
Lenkei István, a Paks II. Zrt. vezérigazgatója ismertette a projekt jelentőségét, kiemelve, hogy az új blokkok garanciát jelentenek a biztonságos, klímabarát áramtermelésre, az olcsó villamos energia előállítására. Az aktualitások kapcsán elmondta, hogy az idei évben kezdődik meg a felvonulási terület épületeinek építése, illetve szintén 2018-ban kell benyújtani az új blokkok létesítési engedélyére vonatkozó kérelmet, aminek pozitív elbírálását követően 2019 végén, 2020 elején kezdődhet meg az új blokkok építése.
Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár, Nagykanizsa és térsége országgyűlési képviselője a Paks II. projekt munkaerőpiacra gyakorolt hatásairól szólva elmondta, hogy az építés szakaszában közel tízezer fő foglalkoztatását biztosítja majd a beruházás közvetett és közvetlen módon. Az államtitkár úgy látja, Nagykanizsa térsége főként a szerelvénygyártás és a vízkezelés területén tud majd bekapcsolódni a projektbe.
A felmerült kérdésekre a média képviselői a fórumot követő sajtótájékoztatón kaptak részletes válaszokat.