Áramot termel a negyedik és az ötödik VVER-1200 típusú blokk is

2020.11.05. 9:08
A Leningrád Atomerőmű II. kiépítés második és a Belarusz Atomerőmű első VVER-1200 típusú blokkját is rákapcsolták a villamosenergia-hálózatra.
A Leningrád Atomerőmű második kiépítése. Fotó: Rosenergoatom

A Leningrád Atomerőmű II. kiépítés második blokkját október 23-án kapcsolták rá az oroszországi villamosenergia-átviteli hálózatra. Ez a negyedik  3+ generációs, VVER-1200 blokk Oroszországban. Az új energiatermelő egységet fokozatosan terhelték fel. A próbaüzem során rengeteg komplex vizsgálatot végeznek, működés közben tesztelik a berendezéseket. Ahogy arról a Roszatom sajtóközleménye beszámolt, a próbaüzem után leállítják a blokkot, majd elvégzik a berendezések revízióját. A reaktor ezt követően 2021-ben kezdi meg a kereskedelmi üzemet. 

Az októberi fizikai indítást követően november 3-án először kapcsolták rá a villamosenergia-hálózatra a Belarusz Atomerőmű első 3+ generációs VVER-1200 típusú blokkját is. Ez az első Oroszországon kívül épített orosz technológiájú, 3+ generációs blokk. A tervek szerint a blokk üzembe helyezési szakasza 2020. december elején fejeződik be, ezt a próbaüzem követi. A Belarusz Atomerőmű első blokkja 2021 első negyedévében kezdheti meg a kereskedelmi üzemet. 

 
Pakson hasonló VVER-1200 típusú blokkok épülnek, így a próbaüzem és a későbbi kereskedelmi üzem tapasztalata is hasznos lehet a hazai beruházásban. 


Ugyancsak VVER-1200-as blokkokat létesít a Roszatom Finnországban, Magyarországon, Törökországban, Bangladesben, Kínában és más országokban.

A VVER-1200, 3+ generációs, nyomottvizes reaktortípus, amelynek tervezett bruttó villamos teljesítménye 1200 MW, elvárt üzemideje minimum 60 év.  


A blokktípusban a reaktor és a primer kör egy kettősfalú védőépületen (konténmenten) belül helyezkedik el. A külső épület védi a berendezéseket a külső veszélyekkel szemben (akár egy repülőgép rázuhanása esetén is lehetővé teszi a blokkok biztonságos leállítását). A belső konténment egy felül félgömbbel lezárt hengeres, szintén hermetikus épület, amely elzárja a környezettől a radioaktív anyagokat tartalmazó primer kört és pihentetőmedencét. A biztonságot garantálják továbbá az automatikus biztonsági rendszerek, amelyek szükség esetén a személyzet beavatkozása nélkül is működésbe lépnek. Emellett a magas biztonsági színvonalhoz hozzájárulnak többek között a passzív biztonsági rendszerek is, amelyek működését természeti törvények (pl. gravitáció) garantálják, így nincs szükség külső energiaforrásra.