A Cloud9+ irányította a Paksi Atomerőművet

2014.07.29. 6:00
A rock and roll után az elektronikus zene jutott főszerephez a Paksi Atomerőmű virtuális kezelőközpontjában. A Paksi Atomerőmű és az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. interaktív kiállítása fesztiválturnéja harmadik helyszínére, a Művészetek Völgyébe érkezett. Esti koncertjük előtt a Jövőnk Energiája Interaktív Kamionba a Cloud 9+ zenekar tagjai is ellátogattak, kipróbálva az egész országot elsötétítő vezérlőpult-szimulátort.

Koncert közben elnémuló színpad, sötétbe burkolózó nézőtér és fény nélküli Balaton-felvidék – ezeket is modellezték az energikus elektronikus és élő zenét különlegesen ötvöző Cloud 9+ zenekar tagjai a Paksi Atomerőmű virtuális irányító központjában a Művészetek Völgye fesztiválon. A VOLT és az EFOTT, az Ivan and The Parazol és a Hooligans után az utazó kiállítás idei fesztiválturnéjának harmadik állomásán Szivák Zsolt és Koller Márk, a Cloud 9+ énekese és dobosa vette át az irányítást a magyarországi áramtermelés több mint felét adó atomerőmű szimulátora felett. A zenészek a kiállításon modellezték, miként borulna sötétbe Budapest vagy éppen a Balaton-felvidék egy teltházas koncert közben az atomerőművi áramtermelés csökkentésével.
 
Idén a VOLT-on debütált, majd az EFOTT-on is nagy sikerrel megjelenő Jövőnk Energiája Interaktív Kamion a Művészetek Völgyét követően a Debreceni Virágkarneválon, a Szerencsi Csokoládéfesztiválon, a szegedi SZIN-en és a nyíregyházi Vidor Fesztiválon viszi közelebb az atomenergiát a fesztiválszerető közönséghez. 

„A káros anyagok kibocsátásától mentes, nagy mennyiségű, stabil és biztonságos villamosenergia-termelés letéteményese az atomerőmű, ezt jelzi, hogy a négy paksi blokk által megtakarított oxigén a magyar lakosság ötödének szükségletét fedezi” – mondta Felkai György az MVM Csoport kommunikációs igazgatója. „A Paksi Atomerőmű célja, hogy minél több fiatalhoz és családhoz vigye „házhoz” a jövőjüket és az ország versenyképességét évtizedekre meghatározó, nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően biztonságos atomerőművi technológiát. Az ország minden lakosa igényli az atomerőmű által megbízhatóan termelt, megfizethető villamos energiára, ezért is volt és lesz szükség a folyamatosan magas támogatás mellett a paksi blokkok tervezett üzemidejének húszéves meghosszabbítására, továbbüzemeltetésére, illetve arra, hogy Magyarország energiabiztonságát és versenyképességét új atomerőművi blokkok erősítsék.”
 
„Az elektronikus zene, a drum & bass lüktetése, a belőle áradó energia nem sokat ér, ha egy teltházas koncert közben leáll a technika” – mondta Szivák Zsolt, a banda énekese. „Hiába a behangolt gitár, a jól összerakott alap, ha senki sem hallja, így a koncerteken is csupán az első sorok részesülhetnének zenénk üzenetéből” – tette hozzá. „Külön öröm számunkra, hogy ez a kiállítás közelebb hozza az atomenergiát a fiatalokhoz és a családokhoz is, miközben igyekszik választ is adni a mindenkiben felmerülő számtalan kérdésre.”
 
Az interaktív bemutató negyedik éve járja a fesztiválokat és 2009 óta az országot, segítségével összesen már több mint 200 ezren ismerkedhettek meg az atomerőművek működésével, illetve azzal, hogy miért fontos a Paksi Atomerőmű kapacitás-fenntartása az ország energiaellátása és gazdasága szempontjából. A kiállításon felvonul a világ összes működő atomerőműve, a harminc éve biztonságosan üzemelő Paksi Atomerőmű történelmének fontosabb pillanatai, Magyarország villamosenergia-hálózata, illetve Paks és környezetének színes élővilága is. A szakmai kérdésekre pedig a legilletékesebbek, az atomerőmű felkészült szakemberei adnak választ.
 
A kiállítást minden évben neves vendégek keresik fel, nemrégiben a VOLT fesztiválon az Ivan & The Parazol, az EFOTT-on pedig a Hooligans rockegyüttes próbálta ki az atomerőmű irányítását. A korábbi években pedig olyan, a környezetvédelem iránt elkötelezett művészek tesztelték a vezérlőpultot, Ákos, az Irie Maffia és a Balkan Fanatik zenészei, illetve a Random Trip.